Bird Sounds

English below.

Kuş gözlemciliği sadece onları görmekle değil aynı zaman dinlemekle mümkün oluyor. Birçok kuş türü, özellikle küçük ötücü kuşlar çoğunlukla kendilerini göstermeden sesleriyle varlıklarını belli ediyorlar bizlere. Bir çalının içinden, bir ağaç tepesinden, dağların yamaçlarından yada binaların arasından bir kuşu tanımlayabilmek için o kuşun sesini bilmek gerekiyor. Bu yüzdendir ki ses, kuş gözlemciliğini bir başka boyuta taşıyor gözlemci için.

Kuş gözlemine başladığım ilk günlerden bugüne, olabildiğince kuşların seslerini de kaydetmeye çabaladım. Bir süre sonra xeno-canto isimli websitesini öğrenince, seslerin dünyasının ne kadar da büyük olduğunu farkettim. Bu yüzden imkan bulduğum her gözlemimde sesleri kaydediyor ve paylaşıyorum. Aşağıda bazı ses kayıtlarıma ulaşabilirsiniz. Tüm kayıtlarımı ise xeno-canto hesabımdan dinleyebilirsiniz.

XC407814 · Common Nightingale · Luscinia megarhynchos (Bülbül) from Çubuk, Ankara
XC435638 · Common Chaffinch · Fringilla coelebs (İspinoz) from Köyceğiz, Muğla
XC214406 · Great Tit · Parus major (Büyük baştankara) from Sighişoara, Romania
XC409137 · European Green Woodpecker · Picus viridis (Yeşil ağaçkakan) from Köyceğiz, Muğla
XC340790 · Black-winged Stilt · Himantopus himantopus (Uzunbacak) from Sultansazlığı, Kayseri
XC234598 · Common Blackbird · Turdus merula (Karatavuk) from Buşteni, Romania

Birdwatching does not mean just watch the birds but listen, too. Song birds are very distinctive from each other via their calls and it is easier to find them in the field through these calls. In this section, I share sounds of birds which have been recorded during my field trips or daily life. I archive the recordings in the large library of xeno-canto. It is a unique platform that gives the chance to find sounds of almost all birds. You can listen to all of my recordings through this link.