Projelerim

Avrupa Üreyen Kuş Atlası (EBBA2)

Urkeklik (Caspian Snowcock) – A4

European Bird Census Council tarafından organize edilen ve tüm Avrupa ülkelerini kapsayan Avrupa Üreyen Kuş Atlası çalışması 2020 yılında yayınlanacak. Her bir kuş türünün temsil edildiği illlüstrasyonların olacağı bu kitapta, yaklaşık 570 tür yer alacak. Avrupa’nın önde gelen illüstratörlerinin yer aldığı çalışmada, ben de Türkiye’den destek veren tek sanatçı olarak 18 türün illüstrasyonundan sorumluyum. Katkı sağladığım türlerin illüstrasyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

John Busby Deniz Kuşları Çizim Kursu (John Busby Seabird Drawing Course)

Society of Wildlife Artists (SWLA) tarafından 30 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen deniz kuşları çizim kursuna 2017 yılında katılma şansı yakaladım. Her yıl seçilen 2-3 bursiyer katılımcıdan biri olarak katıldığım çalışmada, 1 hafta boyunca Sümsük, Usturagaga, Alk, Karaayaklı Martı gibi kuzey bölgelerde üreyen kuş türlerinin kolonilerinde günlerce gözlem ve çizim yapma imkanı buldum. İngiltere’nin önde gelen doğa sanatçılarının rehberlik ettiği kurs, bu anlamdaki gelişimimde hayati bir yer tutmaktadır. SWLA ve kurs hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Doğa için Sanat (Art in Turkish Sweetgum Forests)

Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Society of Wildlife Artists (SWLA) işbirliğinde 2016 yılında Muğla / Köyceğiz’de gerçekleştirilen projede, Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanatçılarla, 10 gün boyunca Sığla ormanlarında gözlem ve çizim yapma şansı buldum. Bir yandan arazide çizim yapma kültürünü kendimde oturturken, diğer bir yandan çalışmada yol göstericilik yapan İngiliz sanatçılar, başta yakın zamanda kaybettiğimiz çok değerli Greg Poole olmak üzere, Ben Woodhams, Nik Pollard ve Esther Tyson’ın deneyimlerine ortak oldum. Proje hakkında detaylı bilgiye, bu projedeki çalışmalarımın portfolyosuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Yırtıcı Kuşları Koruma Hareketi (Raptors Conservation Action)

Eskişehir, Ankara ve Bolu illerinde meydana gelen yırtıcı kuş yaralanma ve ölüm vakalarının kökenini tespit edebilmek ve çözüm yolları geliştirmek gayesiyle yola çıktığımız projemiz Rufford Foundation tarafından desteklendi ve 2017-2018 yıllarında hayata geçirildi. Uzm. Vet. Onur Okur ile birlikte yürüttüğümüz koruma projemizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.