Art for Nature (2016)

English below.

Doğa Koruma Merkezi (DKM) ve Society of Wildlife Artists (SWLA) işbirliğinde 2016 yılında Muğla / Köyceğiz’de gerçekleştirilen projede, Türkiye’nin dört bir yanından gelen sanatçılarla, 10 gün boyunca Güney ve Doğu Akdeniz’e endemik bir ağaç türü olan Anadolu Sığla ormanlarında gözlem ve çizim yapma şansı buldum. Bir yandan arazide çizim yapma kültürünü kendimde oturturken, diğer bir yandan çalışmada yol göstericilik yapan İngiliz sanatçılar, başta birkaç yıl önce kaybettiğimiz çok değerli Greg Poole olmak üzere, Ben Woodhams, Nik Pollard ve Esther Tyson’ın deneyimlerine ortak oldum. Canlıları ve doğayı yerinde gözlemleyerek resmetme alışkanlığını bana kazandıran bu proje, hem sanatsal geleceğime yön vermesi hem de kazandırdığı deneyimler ile benim için her zaman ayrı bir yere sahip.

Proje sonunda birisi Londra’da Mall Galleries, diğeri Ankara’da olmak üzere toplam 5 sergi gerçekleştirildi.  Projenin hikayesi ve ortaya çıkan çok değerli çizimler “Sığla Ormanlarında Sanat” isimli kitapta bir araya getirildi. Kitabın pdf formatına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

I had participated in the project which was organized by the cooperation of Nature Conservation Center (DKM) and Society of Wildlife Artists (SWLA) in 2016 in Koycegiz, Mugla. For over 10 days, I found a chance to join several workshops, do nature observations and sketches in the endemic Anatolian Sweetgum Forests along with artists from all around Turkey. It was a turning point for my artistic career to create a culture to work in nature. I had the opportunity to work with respectable artists of SWLA, notably Greg Poole and Ben Woodhams, Nik Pollard and Esther Tyson.

5 exhibition in total, one of them in Mall Galleries / London and other one in Ankara, had been organized at the end of the project. The book named “Art in Sweetgum Forests” had been published with the story of project and great artworks. You can find the digital version here.