Bir Dost Ziyareti : Eșelnița

IMG_7273 (1)

Hayatımda fikrinden zikrine kadar Tora’nın bulunduğu tek bir proje vardır, o da 2013 senesinin olaylı bir yaz günlerine denk gelen “Sürdürülebilir Afet ve İlkyardım İşbirliği” projesidir.

Projemin ortaklarından biri de bakın ki tesadüfe Romanya’dır. Geçenlerde bir fotoğraf paylaşmıştım Facebook’ta, Arad’ta denk gelip birer kahve içtiğimiz sevgili arkadaşım Daniel ile birlikte. Çok geçmedi onun üzerinden, Romanya’dan gelen o katılımcılardan bir diğeri Elisabeta ile yazıştık. Nezaketin büyüğünü gösterdi, köyüne davet etti. Gelin mutlaka kalın bende birkaç gün diye. Tabi kırmak mümkünatı yok, zaten bizim de niyetimiz yok öyle birşeye.

Tez vakitte hazırlandık, yollara düştük.

Ev Yapımı Şarap (Şüphesiz içtiğim en harika şarap kendisi)

Elisabeta’nın bulunduğu köy yani “Eșelnița”, Orşova şehrine bağlı, Sırbistan-Romanya sınırını oluşturan Tuna nehri kıyısında ufak bir yer.  Çok zorlanmadan bir iki araç değiştirerek saatler içinde vardık.

Hani çok şey var söylenecek o 3 gün için ama özeti makbul olsun. Çünkü yaşadığımız güzellikleri tek tek tarif etmek gerçekten mümkün değil, kelimeleri yormak yersiz, cümle kurabilsinler diye.

Şüphesiz ilk unutulmayacak şey sevgili Elisabeta ve ailesinin ve komşularının ve birlikte çalıştığı gönüllülerin akıl almaz misafirperverliği. Sağolsunlar, varolsunlar. Fotoğraflarla anlamaya çabalayın sadece..

İkinci hafızalardan silinmeyecek şey, köyün içinde bulunduğu muhteşem doğa. Her ne kadar gitmemizden birkaç hafta önce yaşanan büyük sel baskınının izleri hala canlı olsa da köyün dört bir köşesinde, doğal güzelliğine hayran kalmamak mümkün değil.

Yani sözün özü, eski dost.

Fotoğraflara tıklayarak detaylarına bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s