Biri izmir mi dedi ?

km.411

DSC008902

Biliyoruz ki “gezmek” bitmek bilmeyen bir tutku içimde. Sevdiceğimin de bu denli gezgin ruhu eklenince üstüne, öyle hatıralar yaratıyoruz ki sormayın gitsin !

Yaklaşık 2 hafta öncesine dayanır bu gezinin doğuşu. Halihazır da biliyoruz ki “iki güzel insan” yada öyle demeyelim “bir güzel çiftin” yıllar önce başlayan macerasının dışa vurumu, canımız ciğerimiz Varuna Gezgin Cafe del Mundo’nun Eskişehir ve Ankara’dan sonra üçüncü şubesi, İzmir’in açılışı var 24 Kasım akşamı. Duyduk ki bu açılış için Eskişehir’den İzmir’e servis kaldırılacakmış. Zaten sırt çantamız her daim hazır olunca, yollara düştük tereddütsüz..

DSC009182

İzmir’e vardığımız günün gecesi unutulmaz bir gece oldu şüphesiz, Del Mundo’ya olan sevgimiz, Mundocuların samimiyeti ve dostluğu öyle bir pekişti ki bizler için.. Misafirperverliğin doruk noktasıydı resmen yaşananlar.. Del Mundo İzmir, tam da Alsancak merkezde, Alsancak limana 2oo metre mesafede, Muzaffer İzgü sokakta. Konum olarak güzel bir yerde olması bi kenara, mekanın iç güzelliği.. Her bir köşesinden gezginlik akan, kapısından girince mutluluğun tavan yapmaya başladığı bir Mundo daha ! Mekanın mimari özelliği çok farklı diğerlerinden. Eski bir Rum evinin içinde dekore edilmiş tüm kafe, farklı bir ambiyans kazandırmış bu Mundo’ya. Sevdiceğimle ben büyük bir hayranlıkla geçirdik vaktimizi kafe içinde.

DSC00854

Ertesi gün, sabahın çok erken saatlerinde meşhur İzmir Boyoz’u ve birer bardak sıcak çayla başladı. Ama bu günü önemli ve değerli kılan şüphesiz şans eseri bulduğumuz, girdikten sonra içeri kendimizi kilitlercesine saatler geçirdiğimiz eşsiz sahaf ” Doğan Kitabevi” oldu. Doğan Kitabevi öyle güzel bir yer ki içinde kitap aşkı olmayanı bile içine alıp başka diyarlara götürebilir kanaatimce. Modern bir kitapçıdan çok çok uzak, binlerce kitabın altlı üstlü yığıldığı, neyin nerede olduğu bir bakışta anlaşılamazmış gibi görünen ama sahibi tarafından bir hareketle istenilene ulaşılabilen bir yer. Binlerce farklı dillerde,  farklı renklerde, kalınlıkta kitap bir cümbüş için bir araya gelmiş sanki..

DSC00841

Alt katta uzunca bir süre geçirdikten sonra çıkış kapısına yönelmiştik ki hemen üstte ufak tefek bir asma katın olduğunu öğrenip hemen yukarı yöneldik. İyi ki de yöneldik. Resmen aradığımız bir cennetin içine düştük bir anda. Yüzlerce gezi kitabının, taş plağın ve neredeyse cumhuriyet yaşında kitaplarının arasında kaldık. O an ki halimizi birileri orada olup fotoğrafımızı çekmeliydi. Tam anlamıyla yayıldık bütün kata, çantalarımız bir köşede, montlarımız bir köşede harıl harıl ne var ne yok diye karıştırmaya başladık. Gözümüze çarpan, hoşumuza giden, işimize yarayacağını düşündüğümüz onlarca harita ve kitabı gözümüz kapalı aldık. Kıskandırmak gibi olmasın eşsiz bir National Geographic Mayıs 1964 basımı bir “Sheakspeare’in İngiltere’si” haritası artık bizim ! Yolunuz düşerse eğer İzmir’e mutlaka uğrayın derim. Adresi 1440 Sok. No:3/F Alsancak.

DSC008452

Sahafta saatlerimizi harcadıktan sonra evimizde birer bardak çay içip, koyulduk yollara. Alsancak, Karşıyaka, Bostanlı, Konak, neresi varsa içinde vapur/botla seyahat edebileceğimiz her bir yerini gezdik Körfez’in..

DSC008952

Akşam saatleri, havanın biraz serinlemesiyle kendimizi kafeye attık yeniden. Yemek sonrası sevgili barmen dostumuz Ersin’in elinden kokteyler aldı götürdü bizi başka diyarlara.. Kafeden ayrılmasıydı belki de en zor olanı. En yakın zamanda tekrar görüşmek dileğiyle adiós dedik kendilerine..

Dönüp bakıyorum da geçirilen iki güzel güne, tahmin edemezdim hiç ama çok şey değişti ve gelişti benim için. Del Mundo ailesinin bir ferdi olduğumu çok daha iyi hissettim bu sayede, sevdiceğimle geçireceğimiz kilometrelere bir taş daha ekledim, eşsiz bir sahaf keşfedip eşsiz parçalar edindim, İzmir’i doyasıya keyifle gezdim. Daha ne olsun ?

Yeni kilometrelerde görüşmek üzere..

One thought on “Biri izmir mi dedi ?

  1. olmuş bu güzel olmuş, ‘biri kelebekler vadisi mi dedi’ başlıklı yazıyı da bekliyoruz 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s